Ortopedi Polikliniği

  • Genel Ortopedi
  • Eklem Ve Kemik Hastalıkları
  • Kırık-Çıkık ve Yaralanmalar
  • Spor Yaralanmaları
  • Artroskopik Cerrahi
  • El ve Ayak Cerrahisi
  • Doğumsal Bozukluklar

Bazı Ortopedik Hastalıklar

Tarsal Tünel Sendromu

 Tarsal tünel sendromu posterior (arka) tibial sinirin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altında flexor retinakulum altındaki dar tünelde sıkışmasıdır. Eldeki karpal tünel sendromunun ayakta görülen şeklidir. Tarsal tünel; topuğun iç malleolunun (çıkıntı) hemen altından geçer. Tarsal tünelden posterior tibial sinirin yanısıra, ayak baş parmağına ve parmaklara fleksiyon (bükülme hareketi) yaptıran kasların tendonları da geçer.

 


Kubital Kanal Sendromu

Ulnar sinirin dirsek seviyesinde sıkışmasıdır. Duyu kusuru özellikle 5. parmağın tamamında ve 4. parmağın ulnar tarafında olmak üzere her iki parmağında hem palmar hemde dorsal yüzünde belirgindir. % 20 vakada sinirin duysal inervasyonuna bağlı olarak duyu kusuru 3. parmağa kadar yayılabilmektedir.Parestezi şikayeti genelde elbileğinin proksimaline yayılma göstermez. Duyu bozukluğu kas gücü kaybından daha belirgin olup, kas gücü kaybı olan hastalarda yetersiz ulnar deviasyondan dolayı kaba kavrama bozulmuştur. İki nokta ayırımının bozulması duyu muyanesinde oldukça önemlidir. Duyu kusurunun sadece palmar yüzde bulunması sıkışmanın bilek seviyesinde olduğunu düşündürmelidir.

Bilek seviyesinde veya daha distaldeki ulnar sinir sıkışmalarında, elin dorsal yüzünün duysal inervasyonunu sağlayan dorsal kutanös dalların kurtulması bu bölgedeki duyunun normal kalmasının sebebidir. Medial önkol duyu kusurundan şikayet eden hastalarda brakial pleksusun medial kordundan kaynaklanan antebrakial kutanös sinir, alt brakial pleksus ve spinal kord lezyonları ayırıcı tanıda dikkate alınmalıdır.Fizik muayenede 1. dorsal interosseos ve hipotenar bölgedeki atrofi dikkat çekicidir. İleri vakalarda son iki parmak metakarpofalangeal eklem hiperekstansiyonu ve interfalangeal eklem hiperfleksiyonu ile ortaya çıkan ve pençe eli deformitesi bu hastalar için oldukça tipik görünümdür.Dorsal, palmar interosseos kaslarda ve adduktor pollisiste kas gücü kaybı mevcuttur. I. dorsal interosseos, adduktor pollisis ve fleksor pollisis kas gücü kaybına bağlı olarak lateral kavrama bozulmuş olup, lateral kavramada fleksor pollisis longus kası kullanılır. Böylece lateral kavramada I. parmağın lateral kenarı yerine parmak ucu kullanılır (Froment's sign). Radial sinir paralizisinde metakarpofalangeal eklemler sabitlendikten sonra parmakların abduksiyon ve adduksiyonunun değerlendirilmelisi, radial sinir paralizisinin ulnar sinir paralizisi olarak değerlendirilmesi hatasını önleyecektir.


DUPUYTREN KONTRAKTÜRÜ

 

 

 

Bu hastalık adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve onu tarif etmiş olan Fransız cerrahı Baron Dupuytren'den almıştır. özelliği cildin altındaki dokunun üstünün sertleşmesidir (palmar fascia).  

Belirtiler  

  • Bir veya birkaç parmağı açamamak,
  • Avuç içinde küçük bir şişkinlik veya sertlik.

 

Dupuytren kontraktürü genellikle ağrılı değildir, fakat elde ilerleyen bir deformasyon meydana getirebilir. Aynı zamanda ayak tabanında da buna benzer doku sertleşmesi ve çekmesi görülebilir. Bu rahatsızlık en çok yüzük parmağı ve küçük parmakta oluşur fakat herhangi bir parmağı, ayak tabanını hatta penisi etkileyebilir.  

Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Fakat kalıtım öğesi güçlü görülmektedir. Çünkü bu problem aynı ailenin bireylerinde daha fazla görülür. Bir diğer ortak özellik, orta yaşlı erkekler olup bazıları alkolik veya epileptiktir. Bu bağlantının nedeni bilinmiyor. Tek bir travmatik olaya bağlı olma ihtimali fazla değildir.


 

ÇEKİÇ PARMAK (BEYZBOLCU PARMAĞI)

 

 

 

Her yıl sezonun açılması ile beraber doktora müracaatı en sık artan hastalıklardan birisi olarak bilinir. Topun parmağın uç noktasına çarparak parmağın aşağıya ve avuç içine doğru bükülmesi sonrasında oluşan bu durum ‘mallet finger=çekiç parmak’ olarak ta bilinir. Spor dışında parmak ucuna gelen diğer travmalarda aynı probleme sebep olabilirler.Parmaklar normal şartlarda avuç içine doğru sadece 35-40 derece bükülebilirler.Parmağa hızla çarpan top parmağın bu derecelerin üzerinde bükülmesine sebep olarak,bu hareketin yapılmasından sorumlu olan tendonun yırtılmasına sebep olur.Zaman zaman topun hızı o kadar yüksek olur ki bu darbe sonrasında tendonun kemiğe yapışma yerinden kemiğin ayrışmasına veya küçük kemik parçacıkların kopmasına dahi sebep olabilir.Tendon koptuğu zaman parmak yukarıya doğru kaldırılamaz ve aşağıya doğru bükük şekilde kalır.

 


Gelişimsel Kalça Çıkığı ( Displasizi )

 

 

 

 

 

 

 

Zamanla kalça disloke olur ve kalça, etrafindaki degisiklikler nedeniyle redükte edilemez. Hastalik ileri çocukluk yada adölasan dönemde daha belirgin olur (ör. Disloke) yada zayif asetabuler örtünme gelisebilir, ve ismi kalçanin displazisi olur.
GKD zamanla gelisen bir hastaliktir. Kalça ile ilgili yapilar embriyogenezis süresince normal gelisir. Ancak zamanla fetal pozisyon, dogumda kalçanin durusu (anormal femur basi pozisyonu ve gelisen kalçada anormal güçlerin etkisi) ve kalça etrafindaki ligamentöz laksisite gibi nedenlere bagli olarak bozulur.
Eski terim olan Dogustan Kalça Çikigi, dogumda kalçalari normal olan bebeklerin zamanla kalçalarinda displazi, subluksasyon yada dislokasyon gelismesi üzerine 1989 yilinda Klisic’in önerisiyle yerini Gelisimsel Kalça Çikigina (Displazisi) birakmistir.
Dislokasyon; femur basi ile asetabulum arasinda hiçbir iliskinin olmamasidir.
Subluksasyon; femur basi ile asetabulum arasinda iliski tamamen yok olmayip azalmistir.
Displazi; asetabulum gelisimindeki yetmezligi ifade eder.

 

 


Tetik Parmak  

 

 

 

 

 Tetik Parmak Nedir?


El parmaklarinizdan birini büktügünüz zaman kendiliginden düzelmedigini görüp diger elinizle düzeltmek ihtiyaci hissettiginizde bu parmaga tetik parmak diyoruz. El parmaklarini oynatan küçük kaslarin ince tendonlari eklemlerin üstünden atlarken belirli noktalarda, bu tendonlari bir kilif gibi saran liflerin olusturdugu tünelciklerin içinden geçerler. Tendonlardaki kalinlasmalar yada tendon kiliflarinda olusan darliklar tetik parmaga sebep olurlar.

Tedavisi, tendonun takildigi noktayi belirleyip o noktaya ve tendon çevresine küçük dozda kortizon
enjeksiyonu yapmaktir. Bunun yani sira, bir süre anti-enflamatuar ilaç verilip ilik suda el parmagina egzersizler yapilmasi yararli olur.

 


Tenisci Dirseği ve Dirsek Ağrıları

 

  

 

 

 

Dirsekte bir adet kol, iki adet de ön kol kemigi olmak üzere üç adet uzun kemik eklem yapar. Bu kemiklerin tibbi adlari humerus, radius ve ulnadir. Dirsegin dis tarafinda humerusla radius, iç tarafinda da humerusla ulna eklem yapar. Dirsegin dis tarafinda ön kol, el bilegi, ve parmak kaslarinin yapistigi bir alan vardir. Biz buna lateral epikondil adini veriyoruz. Dirsek eklemine, el bilegine veya parmak eklemlerine gelen zorlamalar bu kaslarin yapisma yeri olan lateral epikondilde agri ve hassasiyete yol açar. Bu hastaliga, tenisçi dirsegi adi verilir ama hastalarin büyük çogunlugunun tenisle bir ilgisi yoktur.

Sebepleri nelerdir?
Agir esya tasima, çanta tasima, tornavida kullanma, tenis ve golf gibi el bilegini zorlayan sporlar, düsmeler, tenisçi dirseginin en önemli sebepleridir.

 


 

Omurilik Kanalının Daralması

 

 

 

  Spinal stenoz ; dogustan ya da sonradan olma nedenlerle omurilik kanalinin ve/veya omurilikten çikan sinirlerin geçtigi sinir kanallarinin daralmasidir. Spinal stenoz boyun ve bel omurgasinda görülür. Boyun bölgesindeki Spinal stenoz servikal miyelopati olarak adlandirilir. Bu sebeple Spinal stenoz den bahsedilince genellikle bel bölgesindeki stenoz anlasilir. Spinal stenoz bel ve bacaklarda agriya yolaçan sik rastlanan bir hastaliktir.Spinal stenozun sebepleri
- Yas : Yas ilerledikçe omurgadaki kemikleri birbirine baglayan baglar kalinlasir, yine yaslanmaya bagli olarak osteofitler olusur ve omurilik kanalini daraltir. Diskteki yozlasma sonucu disk yüksekligi azalir ve disk genisleyerek kanali daraltir. Faset eklemlerdeki yaslanma ve kireçlenmeye bagli yozlasmalar omurilik kanalini ve sinir kanalini daraltarak Spinal stenoz belirtilerine yolaçar.

 

 

 

 


Omurga'nın Yana Doğru Eğriliği (Skolyoz)

 

 

Skolyoz, omurga'nin gögüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana dogru egriligidir. Tek basina olabilecegi gibi, kifoz (arkadan öne dogru anormal bir egrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz).

Skolyoz 3 sekilde ortaya çikabilir:
· Dogustan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamis kaburgalara baglidir.
· Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bagli olarak kaslarin felci sonucunda olusabilir.
· Idiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çikabilir.

İdiyopatik skolyoz en sik görülen formudur ve kalitsal bir nedeni olabilecegi düsünülmektedir. En sik olarak genç kizlarda, ergenlik çaginin hizli büyüme döneminde ortaya çikar. Muayene sirasinda, bir omuzun digerinden daha yukarida oldugunun farkedilmesi durumunda skolyoz olabilecegi düsünülebilir. Su anda Amerika Birlesik Devletleri'nde, ortaokul ve lise ögrencilerine skolyoz taramasi rutin olarak yapilmaktadir ve bu sayede birçok skolyozlu gence erken tani konabilmekte ve vakit kaybedilmeden tedaviye baslanabilmektedir.

Uzun süre oturma veya ayakta durma sonucunda omurgada yorulma olabilir. Baglarin tarhis olmasi sonucu devamli agri duyulabilir. Omurga yana dogru egildikçe, dengeyi koruyabilmek amaciyla, ters yöne dogru ikinci bir egrilik olusabilir. Omurgadaki ilk egrilik ne kadar büyük ise, büyüme tamamlandiktan sonra durumun daha da ilerlemesi olasiligi o kadar fazladir. Asiri skolyoz (omurgada 60 dereceden daha fazla egrilik) solunum problemlerine neden olabilir.


 

Sever Hastalığı

 

  Sever hastaligi kizlarda daha çok 8-10 yaslarinda, erkeklerde ise 10-12 yaslarinda görülür.15 yasindan sonra görülmesi çok nadirdir. Hastalik daha çok erkek çocuklarda görülür. Topuk kemigi (kalkeneus) arka-alt büyüme plaginda bir zorlanmaya baglidir. Bu bölgedeki bursayi, asil tendonunu (ayagin arkasindaki kalin kiris) ve tendon yapisma yerini etkileyen bir hastaliktir.

 


 

Pes Planus ( Düz Tabanlık )

 

 

 

 

Pes planus ayagin iç yanindaki egimin yada arkin çökmesi ve düzlesmesi sonucu ortaya çikar. Ayrica, ayak bilekten disa dogru egik durur.

Pes planus, genetik geçis egilimi gösterir ve böyle kisilerde diger vücut eklemlerinin de fazla esnek olmasi söz konusu olabilir. Çogunlukla, agriya yol açmaz; ancak, uzun süre ayakta kalindiginda yada yüründügünde ayakta yorulma hissine ve siziya yol açabilir. Böyle düz tabani olan kisilerde, kilo artisi oldugunda, ters hareketler yapildiginda ya da yanlis türde ayakkabilar giyildiginde agrilar olusur.

Tedavi olarak, ayagin iç arkini artiran özel tabanliklar verilir. Ayak, bilekten disa dogru dönük oldugundan ayagi içe dogru çeviren küçük kaslari güçlendirici ayak egzersizlerinin de yarari vardir. PES KAVUS (PENÇE AYAK - ÇUKUR AYAK )

Bu rahatsizlikta düz tabanligin tersine, burada ayagin iç yayinin fazla egimli ve dikligi söz konusudur. Ileri olgularda, ayak kisalabilir ve parmaklarda yere dogru büküktür. Pes kavus, genetik olarak geçebilecegi gibi, nörolojik bazi hastaliklar sonucu da görülebilir. Çogunlukla, bir belirti vermese de uzun mesafe kosusu ya da yürüyüslerden sonra ayakta yorgunluk ve agrilar olur. Agri en çok parmaklarin yere degen taban kisimlarindadir. Özel ayakkabilar, bükük parmaklari geriye çekip geren ateller ve parmak altlarina yerlestirilen metatars yastiklari tedavinin ana parçalaridir. Çok ileri olgularda, cerrahi yolla bükük parmaklarin düzlestirilmesi ve ayak tabanini gerip egimi fazla artiran plantar fascianin kesilmesi yoluna gidilir.

 


 

Prepattelar Bursit

 

 

Bursalar içleri çok az miktarda sinovial sivi ile dolu keseciklerdir. Bursalar vücudun sürtünmeye maruz kalan bölgelerinde ve eklem çevrelerinde bulunur. Bursalar kemik çikintilar üzerinde bulunarak kemiklerle kas ve tendonlar arasinda yastikçik görevi görürler. Iltihapli romatizmalar yada asiri zorlanmaya bagli olarak, bursalarda agrili veya agrisiz sislikler, iltihaplanmalar hatta bursa içine kanamalar olabilir.

Tesisatçilar, yer dösemeciler, madenciler gibi diz üzerinde çalisan bazi mesleklerde diz kapagi önünde sislikler olur. Muayenede içi sivi dolu bir kesecik olarak ele gelir. Bazen iltihaba bagli olarak sicaklik olabilir. Ayrica hasta yürürken özellikle merdiven inme ve çikmada agri olur. Namaz kilarken dizin üzerine oturamaz. Kimlerde görülür?
· Dizüstü çalisanlarda sik görülür. Tesisatçilar, çati ustalari, dösemeciler, madenciler, bahçivanlar vs.
· Sporcularda sik görülür.
· Trafik kazalarindan sonra görülür.
· Romatoid artrit ve gut hastalari.

 

Belirtileri nelerdir?
· Aktivite ile artan, istiharetle azalan agri
· Diz kapagi önünde sislik
· Dokunmakla ve basmakla hassasiyet

Tedavi nasildir?
· Istirahat, bursadaki sislik kayboluncaya kadar dinlenilmeli
· Günde 3-4 defa 20 dk kadar süren buz uygulamasi
· Antienflamatuar ilaçlar
· Bütün bu tedbirlere ragmen inmeyen sislikler enjektörle çekilir, kortikosteroid enjekte edilir ve bandajlanir. Bu islem birkaç defa tekrarlanabilir.
- Kronik vakalarda bursa cerrahi olarak çikarilir.

Dizde bursit olmasini önlemek için neler yapilmali ?
Diz üzerinde çalisanlar ve dizinden darbe alma ihtimali olan sporlarla mesgul olanlar için dizi koruyucu bir dizlik (kneepad) kullanmalidir. Bir kez prepatellar bursit geçirenlerde dizlerin dinlendirilmesi is yada sportif aktivite bittikten sonra buz uygulanmasi ve bacagin yükseltilmesi gerekir.

 

 


Pes Anserin Bursiti 

 

Sıklıkla orta ve ileri yaslarda dizde kireçlenmesi olan kisilerde görülür. Dizin iç tarafinda eklem çizgisinin 2-3 cm kadar asagisinda kaslarin yapisma yerinde tendonlar ile kemik arasinda bulunan bursanin iltihaplanmasidir. Bu bursa iltihaplandiginda diger bursitlerde oldugu belirgin bir sislik ele gelmeyebilir, o bölgede basmakla agri olur. Bu hastalarda özellikle merdiven ve yokus çikma esnasinda dizin iç tarafindan baslayip yukariya dogru yayilan bir agri vardir.

Tedavisinde diz çevresindeki kaslarin kuvvetlendirilmesi, sicak ve soguk uygulamalar, fizik tedavi, bandajlama gerekebilir. Anti-romatizmal ilaçlar ve pomadlar kullanilir. Bütün bu tedavilere ragmen iyilesmeyen hastalara bu bölgeye lokal anestazik ile birlikte kortizon enjeksiyonu yapilabilir.


 

  Osgood - Schlatter Hastalığı 

 

Çocukluk çaginda sik rastlanan bir diz agrisi sebebidir. Diz kapaginin alt ucundan, kaval kemigine (tibia) yapisan patellar tendon ve yapisma yerinde agri ve hassasiyet olmasidir. Hastalik erkeklerde kizlardan 3 kat daha fazla görülür. Erkek çocuklarda 11-15 yaslarinda, kizlarda 8-13 yaslarinda sik görülür. Tek tarafli veya çift tarafli olabilir.

Büyüme döneminde gevsek olan kemik- tendon yapisma yerinin uyluk ön bükümündeki kaslarin (kuadriseps, dizi dogrultucu kas) ani kasilmasi ile bu bölgedeki periost (kemigi çevreleyen zarlar) tüberositas tibiadan (kaval kemiginin uç-önündeki çikinti) ayrilir.

Hareketle artan, dinlenmeyle azalan bir agri vardir. Patellar tendon kalinlasmistir. Bu bölgede basmakla agri vardir. Dizin tam bükülmesi ve tam dogrultulmasi (fleksiyon, ekstansiyon) agriya sebep olur.

Tedavi
Kendini sinirlayici bir hastaliktir. 3 aylik hareket kisitlamasi sikayetleri geçirir. 3 ay spor yasaklanir. Sicak ve soguk uygulamalar yapilabilir. Bu tedaviden sonuç alinamazsa kortikosteroid enjeksiyonu yapilabilir. Cerrahi müdahale oldukça risklidir ve ciddi komplikasyonlara (patella alta, genu rekurvatum, kondromalazi vs.) yol açabilir. 15 yas civarinda kendiliginden iyilesir.


 

 Olekranon Bursiti 

 

Dirsekteki dis çikintinin ortasinda bulunan olekranon çikintinin üzerindeki bursanin (kesenin) iltihabidir. Dirsegin arkasindaki sislik, kizariklik, sicaklik, ve hassasiyet hissettiginizde bu olekranon bursitidir. Olecranon bursiti travmaya bagli olabilecegi gibi mikrobik enfeksiyona, enflamatuar (iltihapli ) bir romatizmal hastaliga yada gut gibi kristal hastaliklarina bagli olarak da ortaya çikabilir.

Tedavisi
Tedavisinde, bursa enjekte edilmeli, süpheli bir durum varsa mikroskopik teshis ve kültür yapilmalidir. Eger steril bir sivi ise kortizon enjeksiyonu yapilarak bandajlanmalidir.

 


Karpal Tünel Sendromu  

 

 

 

 

KTS nedir?

Boyun bölgesinden çikip kol ve elin sinirlendirilmesini saglayan üç kol sinirinden biri olan median sinirin ( digerleri; ulnar sinir serçe parmagi ve yüzük parmaginin yarisi, radial sinir el sirti) el bileginde dar bir kanalda sikismasina karpal tünel sendromu ( KTS) denilir.

 

 

 

 


Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

  

 

Kalça kireçlenmesi en sik rastlanan kalça agrisi sebebidir. Daha çok orta ve ileri yaslarda görülür. Baslangiçta kalça hareketlerinde tutukluk, agri ve topallama olur. Hastalik ilerledikçe kalça deformasyona baslar. Topallama daha belirginlesir o taraf bacak kisalmis gibi hissedilir. Yürürken özellikle merdiven inip çikmak iyice zorlasir. Kalça kireçlenmesi çogunlukla tek taraflidir. Ancak bir taraftaki kalçanin bozulmasi, bir süre sonra diger kalçayi da etkileyebilir.

 


 

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz)

 

 

 

 

Osteoartrit (kireçlenme) agirlik tasiyan eklemlerin yaslanmaya bagli olarak yozlasmasidir. Kireçlenme kikirdaktan baslar, kikirdak altindaki kemigi, eklem kapsülünü ve eklem çevresindeki baglari etkiler. Hatta agridan dolayi kullanilamayan kaslarda incelmeler ve sertlesmeler olur.

Diz vücudun en fazla agirlik tasiyan ve dolayisiyla kireçlenmeden en fazla etkilenen eklemlerinden biridir. Diz ekleminde üç adet kemigin eklem yüzeyi vardir. Femur (baldir kemigi), tibia (kaval kemigi) ve patella (diz kapagi kemigi ). Tibia femurla, femur patella ile eklem yapar. Tibia ve femur arasinda iç ve dis eklemler vardir. Kireçlenme daha çok iç femorotibial eklemlerden baslar ve diger eklemleri etkiler. Ancak genellikle dizdeki üç eklem birlikte etkilenir.

Diz eklemlerinin içinde iki adet bag vardir (ön ve arka çapraz baglar ). Ayrica eklemin iç yaninda ve dis yaninda kuvvetli baglar vardir. Eklem yüzlerinin uyumunu saglamak için iki adet menisküs vardir. Diz hareketlerini baslica iki kas grubu saglar, dizi dogrultan ekstansör kaslar ( quadriseps ) ve büken fleksör kaslar ( harmstringler). Gonartroz (diz kireçlenmesi ) kimlerde görülür?
Gonartroz orta ve ileri yaslarda görülür. 50 yasin üzerinde kadinlarda daha sik görülür. Hastalik daha erken yaslarda da görülebilir. Hastalar genellikle kiloludurlar. Daha önce geçirilen eklem operasyonlari, travmalar, spor yaralanmalari, iltihapli romatizmalar, dogustan gelen bazi bozukluklar en önemli sebepleridir.


Gonartozlu bir dizde neler olur?
Gonartrozda en erken degisiklik eklem kikirdaginda olur. Kikirdakta incelme sonucu eklem araligi daralir. Kikirdak altindaki kemiklerde de incelmeler ve yipranmalar olur. Ayrica eklem kenarlarinda kemiksi çikintilar (osteofit ) olusur. Eklem kalinlasmis olarak görülür. Eklem çevresi kaslarinda agri sebebiyle kullanilmamaya bagli atrofiler (incelmeler) olur. Ayrica eklemin iç yaninda pannikülit adi verilen yag lobülleri vardir. Bunlar çogu zaman agrilidir. Ayrica zaman zaman eklemlerde iltihaplanma olabilir (sivi toplanmasi ).

Hastanin sikayetleri nelerdir ?
Eklemlerde agri ve tutukluk hastaligin ilk belirtisidir. Hastalik bazen hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bazen de hastalik belirtileri oldugu halde röntgen filmleri normal olabilir.
Hastalik ilerledikçe eklem hareketleri kisitlanir yürümek ve merdiven inmek-çikmak zorlasir. Bazen topallama olabilir. Eklemin düzeni bozulur, bacaklarda egilmeler olabilir. Eklem içinde, dizin arkasinda ve eklemin ön tarafinda bursalarda iltihapli siskinlikler olabilir. Ilerlemis ve rehabilite edilmemis dizlerde dizi dogrultmak, ya da bükmek zor ve agrili olabilir.

Muayenede neler bulunur ?
Eklemde sürtünme sesi, sislik, kaslarda erime, pannikülit, eklem hareket kaybi, en sik rastlanan muayene bulgularidir. Ayrica degisik derecelerde deformiteler olabilir

Nasil teshis edilir ?
Hastanin ifadesi, muayene ve röntgen filmleri genellikle yeterlidir. Baglar ve menisküslerin durumunu degerlendirmek için MR gerekebilir.

Tedavide neler yapilmalidir?
Hekimin görevi hastaligin ilerlemesini yavaslatmak, agriyi dindirmek ve hastayi fonksiyonel halde tutmaktir. Agri kesiciler, kas gevseticiler kullanilabilir. Topikal ilaçlar diz kireçlenmesinde faydalidir.
Kireçlenmenin fazla ilerlemedigi ve kikirdagin kismen korundugu hastalarda kikirdak besleyici eklem içi enjeksiyonlar yapilabilir (viskosüplemantasyon). Deformiteleri ( sekil bozukluklari ) gidermek için diz korseleri kullanilabilir. Artroza bagli olusan siskinliklerde (sinovit) bu sivi bosaltilir ve soguk (buz) uygulamasi yapilir. Eklem içi kortizon enjeksiyonu gerekebilir.
Tedavide önemli unsurlardan biri de diz koruma prensiplerinin uygulanmasini ve günde en az iki defa 10'ar dakika hekim ve fizyoterapist kontrolünde yapilan egzersizlerdir.
Bütün bu tedavi metodlarina ragmen hastanin sikayetleri devam ediyorsa cerrahi tedavi metodlari uygulanir.

Diz koruma prensipleri:

1- Hareket ediniz
2- Fazla kilolarinizi veriniz.
3- Çömelirken ve dogrulurken, bir yere otururken ve kalkarken kollarinizi kullanin dizlerinizi fazla kirmamaya çalisin.
4- Agir yük tasimayin.
5- Uzun süre yürümek ve ayakta durmaktan kaçinin.
6- Yumusak tabanli ve düz topuklu ayakkabi giyin.
7- Bacak kaslarinizi düzenli olarak çalistirin.
8- Diz egzersizlerini mutlaka yapin.
9- Dizlerinizi sert zeminler üzerine koymayin.Diz egzersizleri
Egzersiz 1:
Ayak bileklerinize ve parmaklariniza bir agirlik baglayin ve yavasça bir yere oturun ve ayaklarinizi sallayin. 5-15 dakika bu sekilde kalin, günde üç defa tekrarlayin.

Egzersiz 2:
Bir sandalyede oturun ayaginizi bir tabela üzerinde dinlendirin. Dizinizi hafifçe kaldirarak tabelaya bastirin 5-10 saniye bastirin günde 3 defa 10'ar defa tekrarlayin

Egzersiz 3 :
Sandalyede oturun bir serit haline getirilmis çarsafi topugunuzdan iki elinizle birlikte dizlerinize yukari çekin bu hareketi günde 3 defa tekrarlayin

Egzersiz 4 :
Bir sandalyede yada daha iyisi ayaklariniz degmeyecek sekilde yüksek bir yere oturun, ayaginizi dizleriniz düzlesinceye kadar kaldirin ayni hareketi önce hafif zamanla orta agirliklarla tekrarlayin. Günde 5-10 defa tekrarlayin

Egzersiz 5 :
Ayaklariniz arasina bir kitap veya rulo havlu koyun. Dizlerinizi bükmeden kitabi kaldirin, 5 e kadar sayin 3x5-10 kez tekrarlayin

Egzersiz 6 :
Dizleriniz arasina bir havlu veya lastik top yerlestirin, baldirinizi ve dizlerinizi sikin. 3x5 - 10 tekrar yapin

Egzersiz 7 :
Bir sandalyede oturun sirayla ayak uçlarinizi ve topugunuzu yükseltin 3x 5 - 10 tekrar yapin

Egzersiz 8 :
Sirt üstü yatin, dizinizi ve bacaginizi bükün. Topuklarinizdan güç alarak kalçanizi olabildigince yukari kaldiriniz.

Not:Egzersizlerden önce Fizyoterapistinize danışmayı unutmayınız!!

 


 

İntereksiyon Sendromu (Ön Kol Sırtında Tendinit)

 

 

 

 

 

 

Ön kolun basparmak tarafinda iki kasa ait tendonun kesisim yerinde agri ve hassasiyet olmasidir. Interseksiyon sendromu genellikle De Quarvain hastaligi ile karistirilir, fakat aslinda iki hastaligin yerlesim yerleri birbirinden farklidir. Sebepleri ve belirtileri nelerdir?
Bu hastaligin en önemli sebebi kavrama, döndürme, sikma, burkma gibi tekrarlayan ve zorlayici hareketlerdir. Tekrarlayici ve zorlayici hareketler sonucu normalde birbiri üzerinden kolayca kayan tendonlarda asinmalar ve yozlasmalar olur. Tendon ve tendon kilifi sertlesir ve her harekette tendon tendon kilifina ve komsu tendonlara sürtünür. Tendonlarin kesisme yerlerinde sürtünmenin azalmasini saglayan sinovia asinir ve incelir. Bu olaya tenosinovit adi verilir.

Ön kol sirtinda basparmak tarafinda agri, basmakla hassasiyet, sürtünme sesi ve sislik olabilir.

Kaynak:actaortopedia,saglik ansiklopedisi,pubmed

Tedavi
Soguk uygulama agrilari ve yangiyi azaltir. El bilegine istirahat splinti verilir. Tekrarlayan ve zorlayici hareketlerden kaçinilir. Agriyi artiran aktiviteler kisitlanir. Antienflamatuar ilaçlar kullanilabilir. Lokal kortizon ve anestezik enjeksiyonlar yapilir. Bütün bunlara ragmen iyilesmeyen lezyonlarin tedavisinde cerrahi tedavi uygulanir.

  


 

 

De Qauarvain Hastalığı

 

 

 

El bilegi ve ön kolun bas parmak köküne de yayilan agri ve sislikdir. Bas parmagi hareket ettiren, onu diger parmaklardan uzaklastiran (abduktor pollisis longus) ve geriye dogru büken (ekstansör pollisis brevis) kaslarinin tendonlarinin iltihaplanmasidir. Çok sik rastlanan ve kolay teshis edilen bir hastaliktir. Tendonla tendon kilifi arasinda bir düzensizlik, sisme olur. Tendonla tendon kilifi arasindaki kayganlik kaybolur.

 

 

 

 


Kalça Ağrıları

 

Osteoartrit ( kireçlenme ) ve romatoid artrit gibi hastaliklar, eklemin iç yapisini etkiler ve bu etkilenme ileri boyutlara ulasirsa, eklemi olusturan kemikler arasi yapi bozulup, eklem deforme olacagindan hastada kalçanin arka bölgesine ve kasiklara vuran agri, topallama, belin ve kalçanin egik durmasi, oturulan yerden kalkarken kalçada " çekilme" hissi bacaklarin kisalmis gibi hissedilmesi gibi sikayetler olur. L3-4 bel bölgesinden kaynaklanan nevraljiler de kalça ekleminde hissedilir ve özellikle merdiven çikarken ve inerken olusan agrilar meydana gelir. TROKANTERIK BURSIT

Trokanterik bursit, yataga yan yattiginizda alt taraftaki kalçada agri ile kendini gösterir. Kimi zaman yürürken ve bacaklarinizi yana açtiginizda olusan bu tür bir kalça agrisi, genellikle orta ve ileri yaslarda ve kadinlarda biraz daha sik görülür. Trokanter bursasi kalça ekleminin yan tarafinda trokanter çikintisi üzerindedir. Bu çikinti üzerinde legen kemiginden uyluk kemiginin basina uzanip yapisan kaslarin altinda kemiklere sürtünüp asinmasini, bir anlamda yastik görevini üstlenen içi az miktarda sivi ile dolu olan trokanter bursa dedigimiz bir kese bulunur. Trokanterik bursit, bu kesenin iltihaplanmasi ve kimi zaman da kireçlenmesidir. Kireçlenme iltihapli bursaya kalsiyum tuzlarinin çökelmesi sonucu ortaya çikar.

Torkanterik agri, bacagin yan tarafindan dize dogru yayilabildigi için, siyatik agri ile de karistirilabilir. Ayrica dogustan ya da sonradan olusan kalça çikikligi yada omurga egriligi gibi durumlarda trokanterik bölgeye binen baski artacagindan, bu kisilerde trokanterik bursit daha sik görülebilir.

Tedavide ana yöntem, uzun ve ince bir igne ile bu bölgeye, dogru açi ile yaklasip trokanter bursa içine kortikosteroid ( kortizon ) vermektir. Bunun yani sira, antienflamatuar ilaçlar, bacagi yana dogru açarak yapilan germe egzersizleri, kilo vermek tavsiye edilir.

ISKIAL BURSIT

Oturdugumuz zaman, özellikle sert zeminde, yerle temas haline gelen ve legen kemiginin alt ve arka kisminda bir kemik çikintisi vardir. Bu bölgenin adi iskial tuberositesdir. Bu çikintinin üzerinde de bir bursa bulunur. Uzun süre sert yere oturarak yapilan isler sonucu, bu bölgede sürekli bir travma söz konusu oldugunda ortaya çikar. Tedavide, yumusak yere oturma önerilir ve bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu yapilir.

KUYRUK SOKUMU AGRISI ( KOKSIGODINI)

Kuyruk sokumu agrilarina gelince, bu da yaygin bir yakinmadir. Daha çok kadinlarda görülür. Kuyruk sokumu agrilarina kokzigodini adi verilir. Genellikle kalça üzerine düsmeler yada dogrudan darbe sonucu, en uçtaki kemikler kirilabilir veya egilebilir veya bu bölgedeki yumusak dokular zedelenebilir. Uzun süre oturmak agrilara sebep olur. Simit biçiminde bir mindere oturmanin yani sira, tedavide antiromatizmal ilaçlar ve kortizon+lokal anestezik enjeksiyonu yapilabilir. Bu enjeksiyonu birkaç defa tekrarlamak gerekebilir. Nadiren cerrahi müdahale gerekebilir.

PIRIFORMIS SENDROMU
Bu rahatsizlik siyatik agrisina çok benzer bir agriya yol açtigi için, bel fitigi ile karistirilabilir. Piriformis, kalçanin arkasinda siyatik sinirin hemen üstünde yer alan kisa ama önemli bir kastir. Kalça ekleminin disa dogru dönmesine katkida bulunur. Bu kas travma nedeni ile spazma ugrayabilir. Nitekim piriformis tüneli içine ve kasa yapilan lidokain ve kortikosteroid enjeksiyonlari hastanin sikayetlerini geçirir. Ayrica analjezikler ve kas gevseticiler verilir. Piriformis germe egzersizleri yaptirilabilir.

MERALGIA PARESTETIKA

Kalçanin yan tarafina ve önde kasiga dogru uzanan ve dolastigi bölgede duyu almamizi saglayan bir sinir vardir. Bu derinin altinda yer alan yüzeysel sinirin adi lateral femoral kutenoz sinirdir. Bu sinir, kasik bagi olarak da adlandirabilecegimiz inguinal ligamentin altindan geçerken bir baski altinda kalirsa, kalça yaninda ve kasiktan bacaklarin iç tarafina dogru ara sira yayilan bir tür yanma, asiri duyarlilik ve kimi zaman da uyusukluk hissi olusabilir. Bacagini açarak arkaya attiginda, uzun süre ayakta kaldigi ve yürüdügünde hastanin agrilari artabilir.

Bu rahatsizlik asiri kilolu olanlarda, seker hastalarinda, hamilelerde pantolonun yada etegin kemerinin fazla siki oldugu durumlarda ve siki korse kullanildiginda oraya çikabilir. Kesin tani sinir iletim testleri ile konur. Tedavide, antienflamatuar ilaçlar, kilo verme, yukarida sözü edilen sebeplerden kaçinma önerilir ve zamanla çogu hastada yakinmalar geçer. Geçmezse sinir çevresine kortikosteroid enjeksiyonu ile tedavi edilir.

 

 

 

 

 

Üste Git