ÖNEMLİ VE SIK GÖRÜLEN ÜROLOJİK HASTALIKLAR:

TAŞ HASTALIĞI: Taş böbrekte, üreterde, mesanede veya üretrada olabilir.

Taş oluşumunu engellemek için alınabilecek önlemler:

1. Başka bir hastalıktan dolayı sakınca yoksa bol miktarda su içilmesi

2. Protein kısıtlı diyet: Haftada 1-2 öğün yağsız et yenebilir.

3. Tuz kısıtlı diyet

4. Hareketli yaşam tarzı

5. Çevre ısısının yüksek olduğu ortamda çalışmama veya uzun süre kalınmaması

6. Lifli gıdaların hergün düzenli alınması: Kepek ekmek, çavdar ekmeği, katkısız kahvaltı gevrekleri mısır, arpa buğdaydan hazırlanmış, bulgur, şehriye, makarna, kuskus, erişte, taze ve kuru meyveler, bakliyat ve sebzeler, peynir, yoğurt, ayran

7. Şekerli gıdaların ve tatlıların az tüketilmesi

8 .Alkolün az tüketilmesi

9. Hayvansal yağların yenilmemesi

10. Aspirin ve benzeri ağrı kesiciler, C vitamini, antasitler, sülfonamid, sodyum ve kalsiyum içeren ilaçlar, fenozopridin uzun süreli kullanılmaması

Taş hastaları böbrek yetersizliği, kana mikrop karışarak yüksek ateş ve bilinç bulanıklığı ve enfeksiyon, tedaviden sonra tekrar taş oluşması gibi sorunlar yaşamaktadırlar. İdrarın full metabolik evaluasyonu ile bazı vakalarda taş oluşum nedeni ortaya çıkarılabilmekte ve tekrar oluşmaması için önlem alınabilmektedir. Birinci derecede akrabalarında taş tespit edilenlerin ürolojik muayeneden geçmeleri gerekir.

Belirtileri: Büyük böbrek ve mesane taşları belirti vermeyebilir. Küçük hareketli taşlar yan boşluk bölgesinde hafif ağrıya veya şiddetli sancıya neden olabilir. İdrardan kan gelmesi. sık sık idrar yapılması ve idrar yaparken yanma veya ağrı olması, ağrının dış genital bölgeye vurması gibi belirtiler bulunabilir.

Tedavi Yöntemleri: Vücud dışından ve içinden taş kırma, böğür bölgesinden delik açılarak taşın kırılması ve çıkartılması, açık ameliyat, ilaç tedavisi

İYİ HUYLU PROSTAT HASTALIĞI: Genellikle 40 yaşından sonra prostatın mesane çıkımını tıkaması sonucu idrar yapmakta sorun yaratmasıdır. İlk belirtisi idrar akış hızının zayıflaması ve çatallanmadır. Daha sonra idrarın sonunda damlama ve kesik kesik idrar yapma ve duraksama şikayetleri başlar. Sık işeme ve gece uykudan idrara kalkma , idrar geldiği zaman tutmakta güçlük çekme ve çok sıkıştırdığı zaman idrar kaçırma, işemeye başlamakta güçlük ve çıkması için bekleme veya ıkınma diğer belirtileridir.

Ne gibi tehlikeler bekliyor?

 1. Kısmi tıkanıklığın tam tıkanıklık halini alması : Sonda takılarak idrarın vücud dışına alınması, sonda takılamadığı durumda karından delik açılarak idrarın boşaltılması
 2. İdrarda kanama olması ve pıhtının idrar yolunu tıkaması ve anemiye neden olması
 3. Tedaviye cevap vermeyen enfeksiyon gelişmesi ve ateşe neden olması
 4. Böbrek yetersizliği
 5. Mesane taşı
 6. Mesane fonksiyon bozukluğu
 7. İdrar kaçırma

Tedavi Yöntemleri:

 1. İlaç tedavisi
 2. Cerrahi tedavi: Açık prostat ameliyatı, Kapalı prostat ameliyatı,
 3. Hastanın belirli periyotlarla kontrole çağrılması ve gerektiğinde tedavi altına alınması

PROSTAT KANSERİ: Kötü huylu prostat hastalığı: Genellikle 50 yaşından sonra, ancak birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenlerde 40 yaşından sonrada görülebilen, komşu organlara ve en sık kemiğe sıçrayan erken teşhis edilmez ise şiddetli kemik ağrılarına neden olan ve öldürebilen kötü huylu prostat hastalığıdır.

Korunma yöntemleri:

 1. Likopen: Pişirilmiş domates her gün orta boy iki adet, domates alınmadığı zamanlarda günde iki su bardağı kırmızı greyfurt suyu, Aç karınla alınması ve aldıktan sonra 1-2 saat hiçbir sey yenilmemesi
 2. Selenyum: Deniz ürünleri ve sütte var. Her gün deniz ürünü özellikle ızgara balık yenilmesi, balık alınmadığı zamanlarda günde 2 bardak süt içilmesi veya doktor önerisi ile düzenli olarak selenyum içeren ilaç alınması
 3. E vitamini: Bitkisel yağlarda özellikle soya ve zeytin yağı, ceviz, fındıkta bulunuyor. Her gün bir havuc fındık veya ceviz yemek, Yağ olarak soya veya zeytin yağ kullanmak. Sigara içenlerin mutlaka uygulaması gerekiyor.
 4. Soya isoflavonları: Soya yağı
 5. Yeşil çay polifenolleri: Hergün 2 su bardağı yeşil çay içilmesi
 6. Yağlı et ve hayvansal yağların yenmemes

Belirtileri: İlk başladığında belirti vermez. Daha sonraki aşamada iyi huylu prostat hastalığının belirtileri başlar. Hastaların bazısında cinsel orgazm sırasında ve idrarda kan gelmesi oluşabilir. Daha sonra halsizlik, kilo kaybı, anemi meydana gelir. Bel ağrısı, makat ağrısı, bacaklarda felç, idrar ve büyük tuvaleti kacırma, iç ve dış kanamalar, sarılık oluşabilir.

Erken Teşhis yöntemleri:

1. Parmakla makattan prostat muayenesi: Birinci derece akrabalarında prostat kanseri olanların 40 yaşından sonra, diğer erkeklerin 50 yaşından sonra yılda 1 kez yaptırmaları gerekir.

2. Kanda PSA ölçülmesi: Aynı yaşlardan sonra yılda 1 kez ölçülmesi gerekir.

3. Ultrason eşliğinde makattan girilerek prostattan iğne ile parça alınması: Yukarıdaki 2 inceleme sonuçunda prostat kanseri şüphesi varsa yapılması gerekir.

Erken teşhis edildiğinde prostat ve etrafındaki organlar ameliyatla vücud dışına alınarak veya şua tedavisi ile kanserden tamamen kurtulmak mümkündür. Geç teşhis konulursa hastalığın hızını yavaşlatmak için ilaç tedavisi yapılmaktadır.

 

 

VARİKOSEL: Testis toplardamarlarının genişlemesine ve testisin üstünde şişlik meydana getirmelerine varikosel denir. Erkeklerde çok sık görülen bu hastalık çocuklarda, ergenlik döneminde veya daha ileriki yaşlarda başlayabilir. Bazen kasık bögesinde ağrıya neden olmakla birlikte çoğunlukla belirti vermez. Evlendikten sonra çocuk olmaması şikayeti ile hastalar doktora başvururlar. Varikosel testisin sıcaklığında artışa neden olarak sperm üretimini bozmaktadır.

Nasıl teşhis ve tedavi edilir?: Doktor muayene ederek teşhisi koyabilir. Eğer şüphede kalırsa skrotal doppler ultrason incelemesi yapılır. Varikosel tanısı konduktan sonra ergenlik döneminde ve sonrası dönemde hasta evli değilse veya çocuk istemiyorsa 2-6 hafta ara ile 2-3 kez sperm tahlili yapılır. Sperm testi normal ise ve ağrı yok ise tedaviye gerek yoktur. Çocukluk dönemimdeki belirgin varikosellerin tedavi edilmesi gerekir. Varikosel testiste küçülmeye neden olabilir. Bir yıldan daha uzun zamandan beri çocuk istemi olanlarda sperm tahlilinde bozukluk olmasa bile varikoselin tedavi edilmesi gerekir. Varikoselin ilaçla tedavisi yoktur. Çeşitli ameliyat yöntemleri vardır. En güvenilir ve başarılı ameliyat mikrocerrahi yöntemdir.

VUR: Kız çocuklarda daha sık görülen ve böbrek yetersizliğine neden olabilen bir hastalıktır. Sık sık ateşlenen ve boğaz ve bademcik iltihabı geçiren çocukların mutlaka üroloji polikliniğine başvurması ve kontrolden geçmesi gerekir. Çocuklarda gece veya gündüz idrar kaçırma çoğunlukla psikolojik olup, bazen bu hastalığa bağlı olabilir. Psikolojik kökenli idrar kaçırmanın tedavisi sabır ve süreklilik gerektirmektedir.

TESTİS KANSERİ: Genç erkeklerde en sık görülür. Testiste ağrısız şişlikle kendini belli eder. Muayene, ultrason, kan tahlili ile teşhis edilir. Tedavisi acil olup testisin uygun teknikle vücud dışına alınmasıdır.

MESANE KANSERİ: Böğür ağrısı olmadan idrardan kan gelmesi ilk belirtidir. Sistoskopi ile tanısı konulur.

KADINLARDA VE ERKEKLERDE İDRAR TUTAMAMA VE KAÇIRMA: İlaç ve cerrahi tedavisi vardır.

ERKEK KISIRLIĞI: Cerrahi ve ilaç tedavi seçenekleri ve yardımcı üreme tekniklerine başvurulabilir. Öncelikle kısırlığın nedeni araştırılır. Ancak bazı vakalarda nedeni bulunamayabilir. Yardımcı üreme tekniklerinden yarar sağlanabilir.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI: Kadın ve erkekte yaşla cinsel aktivite seyrekleşmekle birlikte ölene kadar devam etmesi gerekir. Cinsel yaşamı düzenli olan çiftler kendilerini daha iyi hissederler ve mutlu olurlar. Bu da hastalıklara karşı doğal bir direnç sağlar. Cinsel sorunlar ihmal edilmemelidir. Ereksiyon, ejekülasyon, orgazm bozukluklarının nedenleri araştırılmalıdır. Nedene uygun medikal veya cerrahi tedavi yapılmalıdır.

Üste Git